Landscape Studio pracownia architektury krajobrazu

Powojniki clematisy

Jak pielęgnować powojniki żeby pięknie kwitły w sezonie?

Na to pytanie chyba nikt lepiej nie odpowie jak Pan Dr inż. Szczepan Marczyński, właściciel największej szkółki pnączy www.clematis.com.pl . Dzięki tej polskiej szkółce na całym świecie możemy podziwiać takie odmiany o polskich nazwach jak m.in.

Może ten ostatni ma mało polską nazwę ale jest warty poznania a nawet zakupu i posadzenia w reprezentacyjnym miejscu.


 


Powojniki (clematis )

Jak u większości roślin tak i u pnączy zasady cięcia są podobne. Wykonujemy cięcie jeżeli jest rzeczywiście taka potrzeba.

 • Nie przycinamy

  Rośliny kwitnące wcześnie na pędach zeszłorocznych staramy się nie przycinać. Do tej grupy należą powojniki z grupy Atragene (powojniki botaniczne).

 • Słabe ciecie

  Wykonujemy u roślin których siła wzrostu nie jest duża. Kwiaty mogą wykształcać się za równo na pędach zeszłorocznych jak i tegorocznych. Taki rodzaj pielęgnacji stosujemy i powojników wielkokwiatowych. Przycinamy starsze rośliny na wysokość 100-150cm.

 • Mocne cięcie

  Stosujemy u roślin które charakteryzują się znacznym przyrostem rocznym a kwiaty wykształcane są wyłącznie na pędach tegorocznych. W takim przypadku brak cięcia będzie skutkował zmniejszeniem kwiatów oraz ich ilości. Ten rodzaj powojników charakteryzuje późne pojawienie się kwiatów (od czerwca) ale za to obfite. Tak tniemy powojniki z grupy:
  • Viticella (20-50cm od ziemi)
  • Tangutica (20-50cm od ziemi)
  Heracleifolia (0-10cm od ziemi)
  Integrifolia (0-10cm od ziemi)


Glicynie (Wisteria)

U glicynie podobnie jak u innych rośliny przycinanie pobudzi zawiązywanie pąków. Jednak nie robimy tego w pierwszy dwóch-trzech latach po posadzeniu. W tym czasie pozwalamy aby roślina zaaklimatyzowała, dobrze ukorzeniła i wzmocniła. Glicynie przycinamy latem!

Aktinidie (Actinidia)

Aktinidii (kiwi) nie ma potrzeby przycinać. Możemy pousuwać nadmierne zagęszczające się pędy, połamane i te które wystają poza podpory.


My również przysłuchamy się radom Mistrza i łapiemy za sekator, aby w tym roku nasze powojniki zakwitły równie pięknie jak w zeszłym.


Warning: Division by zero in /home/artsandc/public_html/wp-content/themes/landscaping/inc/template-tags.php on line 450

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *